Наш святий Покровитель

Святий Олександр I був главою Церкви на початку ІІ століття найімовірніше, у 107116 рр., за часів правління імператора Траяна.

Рим на той час вважався найпрекраснішою метрополією античного світу, хоча імперія була втягнута в численні військові конфлікти у різних провінціях. Із рельєфу знаменитої колони Траяна висотою 30 метрів, ми знаємо, що правитель вів війну з даками на території сучасної Румунії. На сході йому вдалося створити нову римську провінцію Аравію. У Юдеї тривало єврейське повстання, яке увійшло в історію як війна Квієта. У таку епоху папі Олександру I довелося бути наступником святого Петра.

Біографічна інформація, яку можна знайти про Олександра, є мізерною та фрагментарною. Однак сьогодні його часто вважають тим, хто увів у канон Святої Меси текст, що починається словами: „Він у день перед Своїм стражданням для спасіння нашого і цілого світу, тобто сьогодні...”. Для нас, сучасників, це свідчить про позачасовий характер Пасхальної таємниці саме тоді цей уривок з’являється в Літургії.

«Оце сьогодні, що так легко зникає з нашої уваги, коли ми знову і знову протягом року слухаємо ті самі літургійні тексти, у цей вечір багато разів наголошується Церква робить це з надією, що всі вірні приймуть їх до свого серця і відтепер, можливо, з повнішим усвідомленням та ще більшою відкритістю вступлять у діалог з Богом, Який обдаровує їх у кожній Літургійній відправі».

Отець Армін-Яцек Знак

Серед іншого, що приписується папі Олександру I, варто згадати, що саме він повинен був першим ввести зобов’язання для чоловіків знімати головний убір, коли вони входять до храму, і також розповсюдити звичай благословляти будинки перших християн освяченою водою.

Олександр помер мученицькою смертю йому стяли мечем голову та поховали поруч із Номентанською дорогою (Via Nomentana), розташованою на північ від Риму. Існують перекази, згідно з якими близько 834 р. його останки були перенесені до німецького Фрайзінгу, який вважався колискою баварського християнства, з яким сильно пов’язаний колишній Папа Бенедикт XVI.